فواید اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی برای اقتصاد

تاثیر منفی که ارز ۴۲۰۰ تومانی بر اقتصاد ایران گذاشته ، سبب شده تا مسئولین امر در فکر حذف آن برآیند. کارشناسان می‌گویند این نوع ارز نتوانسته اهداف سیاستگذار برای ارزان نگاه داشتن کالاهای مورد نیاز را محقق کند.
  • شنبه 27 آذر 1400 ساعت 23:40

به گزارش باشگاه آنلاین سرمایه گذاری کافه طلا، ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی، آرد، گندم و نهاده‌های دامی پرداخت می‌شود. منتقدان ارز ترجیحی بر ناکارآمدی و فسادزا بودن آن تاکید می‌کنند و حذف آن را به صلاح کشور می‌دانند. موافقان استمرار این سیاست هم اغلب نگران آثار تورمی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و معتقدند باید تدابیر لازم در این زمینه پیش‌بینی شود.

رانت و فساد نتیجه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی 

مهراد عباد» عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران با اشاره به رانت و فساد شکل‌گرفته پیرامون ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: سیاست ارز ترجیحی از جمله اقداماتی بود که برای مقابله با آثار و عوارض تحریم‌ها در دستور کار قرار گرفت اما اکنون مساله‌ساز شده و رانت و فساد و سوء استفاده ‌فراوانی به دنبال داشته است.

وی افزود: بنابراین نیازمند تجدیدنظر اساسی در سیاست‌های ارزی کشور هستیم تا موانع موجود از سر راه صادرات و واردات برداشته شود. نظرات سلیقه‌ای کارشناسان درباره چگونگی تخصیص ارز و اینکه ارز را به چه کالایی تخصیص بدهیم و به چه کالایی تخصیص ندهیم، مساله‌ساز شده و افزایش قیمت مواد اولیه را در پی داشته است.

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: سیاست ارز ترجیحی مشکل دارد و منافع این سیاست به‌طور واقعی به مردم نمی‌رسد. اتاق‌های بازرگانی موافق بحث نرخ‌گذاری و شیوه نظارت موجود نیستند. نظارت قوی شرط درست اجرا شدن یک قانون است و به همین دلیل باید وزارت صنعت، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد سیاست‌های موجود را اصلاح کنند.

رشد ۷۰ درصدی درآمدهای مالیاتی و گمرکی با اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی

‌محمد عنبری در گفت‌‌وگو با فارس در ارزیابی لایحه بودجه 1401 ‌با اشاره به برخی تغییرات مهم بودجه سال آینده نسبت به بودجه امسال اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین تغییرات، کاهش کسری تراز عملیاتی است که سال گذشته 464 هزار میلیارد تومان بود و امسال به 300 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: از سوی دیگر وابستگی به نفت در بودجه امسال 21 درصد بود اما در بودجه سال آینده 27 درصد شده است که علت آن هم نرخ تسعیر قیمت ارز است زیرا قبلاً دلار 4200 تومانی داشتیم و امروز دیگر نداریم چرا که به نرخ 23000 تومان تصویب شده است، سومین تغییر در شاخص‌های مهم این است که دولت درآمدهای مالیاتی و گمرکی را نزدیک به 70 درصد رشد داده است.‌

مدیر اندیشکده سیاست‌گذاری اقتصاد و پیشرفت ماهد همچنین از کاهش میزان انتشار اوراق مالی به عنوان یکی دیگر از تغییرات مهم لایحه بودجه یاد کرد و افزود: ‌این تصمیم دولت هم کمکی به بازار سرمایه است و هم اینکه کسری بودجه دولت را در سال‌های آتی کم می‌کند، یکی از اتفاقات مثبت دیگر هم این است که ارز 4200 تومانی حذف شده است، ضمن اینکه مالیات خودرو و خانه‌های لوکس را که هیچ سالی دولت در بودجه نمی‌آورد و مجلس اضافه می‌کرد، امسال خودِ دولت آورده است.

وی بیان داشت: همچنین برای سود سپرده اشخاص حقوقی و مؤسسات کنکوری و انتشارات کمک درسی مالیات وضع شده است که اتفاق مثبتی به نظر می‌رسد، البته برخی از مالیات‌های مثبتی که مجلس در سال گذشته مقرر کرده بود، حذف شده است نظیر مالیات بازیگران و غیره که احتمالاً مجلس دوباره باید خودش دست به کار شود.‌


بیشتر بخوانید


با اصلاح ارز 4200 تومانی حمایت‌‌ نقدی و یارانه‌ای ‌برای مردم در نظر بگیریم 

مدیر اندیشکده سیاست‌گذاری اقتصاد و پیشرفت ماهد اصلاح نرخ سوخت صنایع را نیز در راستای کاهش یارانه پنهان، اقدام مثبتی ارزیابی کرد.

عنبری اظهار داشت: وقتی ما ارز 4200 تومانی را تبدیل به نرخ نیمایی می‌کنیم، قاعدتاً باید حمایت‌های نقدی و یارانه‌ای را نیز برای مردم در نظر بگیریم‌

وی افزود: در لایحه 1401 ‌تسهیلات قرض‌الحسنه مربوط به اشتغال و ازدواج و فرزندآوری و غیره نیز حذف‌ و اختیارش به خود دولت داده شده است تا بانک مرکزی و سازمان برنامه درباره آن تصمیم بگیرند، البته به شخصه اعتقاد دارم این کار اشتباهی است و مجلس باید آن را اصلاح کند.‌

‌عنبری حذف برخی ردیف‌های بودجه سال 1400 مانند محرومیت‌زدایی را از نکات قابل انتقاد لایحه بودجه سال آینده دانست و افزود: ‌یک نکته خیلی مهم منفی تبصره 18 قانون بودجه است که بدون هیچ برنامه مشخص و بدون هیچ محل تخصیص مشخص 166 هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در نظر گرفته شده است. به نظرم این تصمیم هیچ نتیجه‌ای جز همان بنگاه‌های زودبازده اشتغال ضربتی نخواهد داشت که اشتغال جدی ایجاد نکردیم و فقط به بدهکاران‌ پول دادیم و بدهکار را تبدیل کردیم به بدهکار بیکار؛ پول دادیم به بیکاران و بیکاران را تبدیل کردیم به بیکاران بدهکار. بنابراین حتماً باید مجلس به این موضوع ورود کند و این تبصره را به صورت جدی اصلاح کند.‌

وی اظهار کرد: سال گذشته مجلس 33 میلیون تومان را به عنوان سقف حقوق وضع کرد تا کسی بالاتر از این مبلغ نگیرد، امسال دولت این عدد را به 37 میلیون تومان رسانده است که البته رشد منطقی و معقولی است اما یک تبصره زیر آن اضافه کرده و گفته است که هر جا ما صلاح دیدیم و شورای حقوق و دستمزد تشخیص داد، می‌توانیم حقوق برخی افراد را بالاتر ببریم که این نقض غرض است. اساساً ما این حکم را با چه هدفی گذاشتیم؟‌ برای اینکه همان آدم‌های ثروتمند و قدرتمند و مدیران کلیدی نتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند و حقوق خودشان را بالاتر ببرند. وقتی این تبصره را برای آنها می‌گذاریم، یعنی دولت عملاً سقف حقوق را فقط برای کارمندان معمولی گذاشته است و به عبارت دیگر حقوق نجومی را دارد قانونی می‌کند که نکته منفی ‌این لایحه است.‌

ضرورت استفاده از ظرفیت تهاتر نفت برای پیشران‌های ملی و پروژه‌های بزرگ 

مدیر اندیشکده سیاست‌گذاری اقتصاد و پیشرفت ماهد در پایان با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت تهاتر نفت برای پیشران‌های ملی و پروژه‌های بزرگ اظهار داشت: ‌ما می‌توانیم پرداخت بدهی پیمانکاران یا چند پروژه پیشران ملی خود را از محل تهاتر نفت پیش ببریم، ضمن اینکه تعیین تکلیف صندوق‌های بازنشستگی نیز باید آغاز شود. اصلاحات صندوق بازنشستگی به یکی دو تغییر خلاصه نمی‌شود.

عنبری تأکید کرد: باید تکلیف دارایی‌ها و منابع و شرکت‌های اینها هم مشخص شود، تعیین تکلیف یارانه پنهان هم از جمله کارهایی است که دولت باید کم‌کم سراغ آن برود و اصلاحات لازم را انجام دهد، در کل می‌شود بودجه امسال را نسبت به بودجه 1400 بودجه بهتری دانست و مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش فارس لایحه بودجه سال 1401 در شرایطی تقدیم مجلس شده است که به گفته رئیس‌جمهور بر مبنای شفافیت و عدالت تدوین شده و از دیدگاه رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز منجر به تغییر ریل‌گذاری و اصلاح ساختار بودجه خواهد شد.

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی نیز اگرچه انجام برخی تغییر و تحولات ساختاری را اجتناب‌ناپذیر می‌دانند اما با این حال پیشنهادهایی را هم برای رفع کاستی‌ها و جامعیت بخشیدن به این سند مالی مطرح می‌کنند. 


تعداد بازدید : 106

ثبت نظر

ارسال