تعیین نوسانات قیمتی دلار از بازار مذاکرات وین

برخی معامله‌گران سعی می‌کنند اخبار منفی رسیده از مذاکرات وین را برجسته کنند و افت بیشتر قیمت دلار را منطقی ندانند و عده‌ای دیگر به استناد تحلیل‌ها روند مثبت یا منفی و بن‌بست مذاکرات را مدنظر قرار داده‌اند. این در حالی است که بازار ارز و خصوصا دلار در هاله‌ای از ابهام و نوسانات قیمتی نرخ‌های مختلف نیمایی و آزاد قرار گرفته است.
  • چهارشنبه 24 آذر 1400 ساعت 12:23

به گزارش باشگاه آنلاین سرمایه گذاری کافه طلا، تحلیگران فنی معتقدند اگر قیمت  دلار بر روی 30 هزار و 200 تومان تثبیت شود، می تواند به سوی دو مقاومت 30 هزار و 800 تومان و 31 هزار تومانی حرکت کند اما گر این اتفاق رخ ندهد احتمال برگشت قیمت دلار به زیر 30 هزار تومان محتمل است.

نوسانات قیمت دلار در بازار ارز تهران موجب سردرگمی معامله گران قیمت دلار شده است. اخبار ضد و نقیض برجام نیز به این نگرانی دامن بیشتری زده است. 

از همان ابتدای روز سه‌شنبه، معامله‌گران سعی می‌‌کردند اخبار منفی رسیده از مذاکرات وین را برجسته کنند و افت بیشتر قیمت دلار را منطقی ندانند. به عنوان مثال برخی معامله‌گران عنوان می‌‌کردند که اروپایی‌‌ها عنوان کرده‌‌اند که مذاکرات وین پیشرفت خاصی نکرده است و احتمال دارد که این دور از مذاکرات به نتیجه خاصی نرسد. دسته‌‌ای از معامله‌گران به این تحلیل خبرگزاری رویترز استناد می‌‌کردند که «دیپلمات‌‌های ارشد» آلمانی، بریتانیایی و فرانسوی قدرت‌های بزرگ اروپایی در بیانیه‌‌ای در مورد مذاکرات جاری برجام در وین گفته‌‌اند که «زمان به سرعت رو به پایان است و پیشرفت سریع در مذاکرات دیده نمی‌شود.»

این اتفاق در حالی رخ داد که در روزهای ابتدایی هفته، بازیگران ارزی خوش‌بینی محتاطانه‌‌ای نسبت به روند احیای برجام پیدا کرده بودند. آنها احساس می‌‌کردند که گفت‌وگوها شروع شده است و دو طرف در حال تلاش برای پیدا کردن یک زبان مشترک هستند. با این حال، روز سه‌شنبه اوضاع به‌‌طور کلی متفاوت بود. این اتفاق در حالی رخ داد که گفته می‌شد نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌‌ای نیز به وین سفر کرده است. سفر او می‌توانست نشان‌دهنده پیشرفت گفت‌وگوها باشد، ولی به نظر می‌‌رسید باتوجه به اینکه خبرهای مثبتی از مذاکرات منتشر نشد، معامله‌گران تصمیم گرفتند در موقعیت خرید قرار بگیرند.

قیمت دلار فردایی شب گذشته بر روی ۳۰  هزار و ۲۵۰ تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی  دوشنبه شب ۷۹۰ تومان بالاتر بود. این بدین معناست که معامله گران فردایی بازار ارز امروز را صعودی پیش بینی کرده اند. در معاملات پشت خطی دلار هرات شب گذشته قیمت دلار بر روی 30هزار و 260 تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دوشنبه شب 740 تومان بالا رفته بود. دوشنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار بر روی 29 هزار و 520 تومان قرار داشت.بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال افزایش قیمت دلار رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز چهارشنبه 24 آذر 1400 گران می‌شود.

دلار در حالی روز جاری را آغاز نمود که در روز گذشته با کاهش 650 ریالی با نرخ 274,140 به کار خود پایان داده بود اما روز جاری برای دلار با 20 ریال کاهش نسبت به روز گذشته و با رقم 274,120 ریال آغاز شد.

این در حالیست که در اوج نوسانات روز جاری، رقم 274,210 برای دلار به ثبت رسید و در پایین ترین سطح این نوسانات نیز رقم 274,080 ریال برای هر دلار آمریکا مشاهد شد. در همین حال بانک مرکزی، نرخ دلار دولتی را برابر با 42,000 ریال اعلام کرد.

گفتنی است که نرخ فعلی هر دلار در بازار معاملات غیر رسمی، در ماه جاری نوسان 2.21 درصدی را برابر با 6,200 ریال پشت سر گذاشته است که این فرآیند قیمت دلار را از رقم 280,280 که در روز دوشنبه 24 آبان 1400 به ثبت رسیده بود هم اکنون به 274,080 ریال رسانده است.

بر همین اساس، دلار در بازه زمانی هفتگی نیز نوسانی برابر با 1.32 درصد یا 3,690 ریال تجربه کرد که این میزان نرخ دلار را از رقم 277,770 ریال در هفته گذشته به رقم کنونی رسانده است.

همچنین دلار آزاد، سال گذشته در چنین روزهایی با رقم 258,540 ریال مبادله میشد که به این ترتیب می توان نوسان سالیانه دلار را رقمی حدود 15,540 ریال یا 6.01 درصد برآورد نمود

علاوه بر این، در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار 27 هزار و 470 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 26 هزار و 926 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 30 هزار و 959 تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 346 تومان اعلام شده است.


تعداد بازدید : 95

ثبت نظر

ارسال