علیرغم افت قیمت در امسال، پالادیوم در 2022 بهبود پیدا می‌کند

پالادیوم در سال 2021 پرتلاطم بوده است، از اوج قیمت تاریخ می 3019 دلار تا پایین ترین قیمت سالانه این هفته 1542 دلار رسید. عده‌ای معتقدند که فلز سفید نقره‌ای در سال 2022، به طور متوسط ​​2170 دلار برای کل سال بهبود یابد.»
  • دوشنبه 29 آذر 1400

به گزارش باشگاه آنلاین سرمایه گذاری کافه طلا، پالادیوم این فلز سفید نقره ای نتوانست در سال 2021 به وضعیت "گرانبهای" خود در بین سرمایه گذاران عمل کند و بیش از یک سوم ارزش خود را از دست داد.

پالادیوم در سال 2021 پرتلاطم بوده است، از اوج قیمت تاریخ می 3019 دلار تا پایین ترین قیمت سالانه این هفته 1542 دلار.

در نیمه اول سال، پالادیوم از افزایش قیمت خود با بسته شدن معادن روسیه، افزایش بارگیری ناشی از اجرای استانداردهای آلایندگی 6 چین و تقاضای خودروهای مصرفی متوقف شد، لذت برد. اما از ماه می، بازار روند کاهشی قابل توجهی داشته است، و Metals Focus معتقد است که این دلیل عمده این کاهش قیمت کمبود تقاضا برای تراشه جهانی است.

نیمه هادی ها چه ربطی به پالادیوم دارند؟

همزمان با شروع قرنطینه، فقدان سفر و اختلال در زنجیره تامین جهانی، تولید نیمه هادی ضربه قابل توجهی خورد. بعلاوه، جنگ تجاری چین و آمریکا منجر به اعمال محدودیت هایی از سوی وزارت بازرگانی آمریکا بر بزرگترین سازنده تراشه چین، SMIC شد، که به نوبه خود منجر به تکیه بیشتر بازار خودروی ایالات متحده به نیمه هادی تایوان (TSMC) و سامسونگ شد.

سازندگان وسایل نقلیه فکر کردند که تقاضای کمتری برای خودرو وجود خواهد داشت و قراردادهای تامین نیمه هادی خود را قطع کردند. بنابراین، سازندگان تراشه از ظرفیت مازاد خود در بخش فناوری استفاده کردند و زمانی که خودروسازان برای از سرگیری تولید خود رفتند، نتوانستند به همان میزان قبلی دست پیدا کنند و با ضربه زدن به خودروسازی، تقاضا برای پالادیوم - که در اتوکاتالیست ها استفاده می شود - افزایش یافت.

ETF های پالادیوم امسال با بیش از 150 میلیون دلار جریان خالص، علاقه سرمایه گذاران خوبی را به خود جلب کردند. با این حال، فلز سفید نقره‌ای نتوانست در سال 2021 به وضعیت "گرانبهای" خود در بین سرمایه‌گذاران عمل کند و بیش از یک سوم ارزش خود را از دست داد. سقوط پالادیوم باعث شد که دوازده ETF که فلز را با میانگین 25-% ردیابی می کردند (به استثنای ETF های اهرمی) پایین آورد.

بیش از نیمی از مصرف جهانی پالادیوم هر سال به مبدل های کاتالیزوری خودروها اختصاص می یابد. پالادیوم به حذف هیدروکربن ها، مونوکسید کربن و سایر گازهای مضر از خروجی اگزوز کمک می کند. پالادیوم همچنین توسط جواهرسازان، صنایعی مانند شیشه سازان و برای سرمایه گذاری استفاده می شود.

علیرغم افزایش عظیمی که امسال در سایر کالاها شاهد بودیم، پالادیوم پس از کاهش تقاضا از سوی خودروسازان به دنبال کمبود جهانی نیمه‌هادی‌ها، عقب افتاد.

بر اساس گزارش شورای سرمایه گذاری جهانی پلاتین (WPIC)، بازار جهانی پلاتین در سال جاری شاهد مازادی بسیار بیشتر از پیش بینی قبلی و مازاد عرضه بزرگ دیگر در سال 2022 خواهد بود. تنها در سه ماهه سوم سال جاری، بازار پلاتین 592000 اونس شمش مازاد عرضه داشت که بزرگترین مازاد سه ماهه حداقل از سال 2013 است.

عدم تعادل تجاری، قیمت‌های پالادیوم را تحت تأثیر قرار داد و اکنون با قیمت 1585 دلار در هر اونس (PAH2) معامله می‌شود، در مقایسه با بالاترین سطح 52 هفته اخیر 3019 دلار در هر اونس در می 2021.

ETF های پالادیوم عبارتند از: Aberdeen Physical Physical Palladium Shares ETF (PALL)، WisdomTree Physical Palladium ETC (PHPD) و ZKB پالادیوم ETF AA CHF (ZPAL).

بهبود تولید خودرو می تواند تفاوت ایجاد کند

اما یک جنبه مثبت وجود دارد، زیرا خودروسازان با کمبود تراشه سازگار می شوند و به سطح تولید قبلی باز می گردند، قیمت پالادیوم باید شروع به بهبود کند.

متالز فوکوس گفت: تعبیر مفاهیم کامل خودروهای نیمه‌تولید، خارج از کارخانه‌ها، انباشته شدن در پارکینگ‌ها به معنای آن است که برای عرضه به بازار به پالادیوم نیاز است و این خود در روند قیمت پالادیوم تاثیر می‌گذارد. ما انتظار داریم که تولید خودرو در سال 2022 بهبود یابد زیرا اکثر مدل‌ها کمبود تراشه را تا حد زیادی در حال حاضر لحاظ می کنند و اکثریت آنها تصمیمات انتقالی را از اواسط سال آینده خواهند گرفت.

اگر وضعیت بدتر شود یا طولانی شود به قیمت پالادیوم کاهش پیدا می‌کند و روند نزولی را تسریع می‌بخشد.

قیمت باید تا اواخر سال 2022 به 2170 دلار برسد

Metals Focus انتظار دارد تقاضای اتوکاتالیست در سال آینده با 8 درصد بهبود سالانه به 8.6Moz برسد، اما همچنان کمتر از 8.8Moz مصرف شده در سال 2019 است.

آنها گفتند: "در حالی که هنوز احتمال تولید مازاد 181 کوزی در سال 2022 وجود دارد، اما بسیار کمتر از مازاد سال 2021 خواهد بود، با اینکه بازار در پایان سال 2022 نسبت به ابتدای سال بسیار تنگ تر می شود. در این زمینه، ما پیش‌بینی می‌کنیم که قیمت پالادیوم به تدریج از پایین‌ترین سطح فعلی خود، به ویژه در اواخر سال 2022، به طور متوسط ​​2170 دلار برای کل سال بهبود یابد.»


تعداد بازدید : 132

ثبت نظر

ارسال